Руското командване не постига успех в Донбас. Търси го на юг. Възможен ли е пробив?
- Теменуга Хасекиева
- 29.04.2022 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 2.05.2022 г.
Анализът на руската кампания от последните дни позволява да се оцени, че военното ръководство търси успех на всяка цена, за да изпълни политическите цели на Кремъл. Очевидно е, че стратегическите директиви на Путин продължават да се разминават с демонстрираните военни способности.
Експертните оценки сочат, че на тактическо ниво руските сили повтарят грешките от първата фаза при неуспешните настъпателни действия в Киевска, Сумска и Черниговска област. И сега на изток и на юг те се опитват да настъпват едновременно по няколко направления и с всички налични сили. Целта е да осъществят пробив в украинската отбрана, с което да се формира представа за oперативен успех.
След 65 дни война анализът показва, че руското военно командване взима погрешни решения и поради отсъствието на адекватна разузнавателна поддръжка. В историята на войната за Украйна руското разузнаване пише най-срамната страница. Причините за това са много, но една от главните е слабото планиране и организиране на разузнаването на оперативно ниво, както и неефективното прилагане на агентурните методи и способи на посредственото, политически удобно, ръководство и неговите съветници на стратегическо ниво.
Наблюдавахме ги в мирно време из Европа при отравянето на Скрипал и Гебрев (с касовите бележки за такси от централата на ГРУ до летището, например), видяхме ги и в Словакия наскоро (помощник военен аташе ръководи словашки журналист), но в Украйна провалът на оперативното и тактическото разузнаване ще е определящ за изхода на кампанията.
За разлика от наличната руска групировка, украинската отбранителна операция се води от най-боеготовите формирования и както се вижда - окомплектовани с най-съвременна техника и въоръжение.
Американският закон lend-lease реши ВСВ ще реши и тази.
В този контекст опитите да се разконцентрира украинската отбрана в южно направление чрез т.нар. Приднестровска молдовска република целят да създадат условия за по-смислен изход.
С отслабване на плътната отбрана в Донбас чрез последващи удари на юг се търси реализация на стратегическите цели - офанзива срещу Днепър от изток и юг и нова атака на Киев, включително затваряне на излаза на море.
Ирационалният политически подход на Путин обаче противоречи на военната логика.
В Приднестровието "официално" има контингент от 1500 руски военнослужещи. Самата т.нар. република също има т.нар. въоръжени сили, които с мобилизационния резерв (в ход е мобилизация) се оценяват на около 20 000 души. Те обаче са със ниска мотивация и остаряло въоръжение.
В този смисъл оценките са, че настъпление от юг няма потенциал за решаващ оперативен успех за достигане на желаното крайно състояние.
Да, следващите дни до 9 май ще са наситени с демонстративни руски удари, но Украинските сили разполагат с всички съвременни средства, включително ефективно разузнаване от собствени и партньорски източници, за да прогнозират своевременно действията на окупаторите.