Р Молдова - руска операция под фалшив флаг в т.нар. Приднестровска молдовска република
- Теменуга Хасекиева
- 26.04.2022 г.
- време за четене: 2 мин.
В ход е "специална операция под фалшив флаг" на РФ на територията на Р Молдова, в т.нар. Приднестровска молдовска република (ПМР).
Целта е да продължи да се дискредитира Украйна като агресор, който застрашава руските граждани в ПМР и да се създадат предпоставки за "защита на интересите им". Реториката е същата като тази непосредтсвено преди войната в Украйна на 24.02.
Според руски медии по-рано днес неизвестни лица са взривили регионалния радиоцентър в Приднестровието, най-големият радио- и телевизионен център в Европа, който принадлежи към руската телевизионна и радиоразпръскваща мрежа. Ден преди това сградата на министерството на държавната сигурност на ПМР в Тираспол беше атакувана с гранатомети.
Президентът на Р Молдова Мая Санду свика Висшия съвет за сигурност във връзка с инцидентите в Приднестровския регион, който заседава и в момента.
Проруските сепаратисти в ПМР също проведоха консултации в съвета за сигурност, след които беше въведен червен код за терористична заплаха за следващите 15 дни. Лидерът на сепаратистите Вадим Красноселски определи като "терористични атаки" нападенията срещу министерството на държавната сигурност в Тираспол, военното поделение в село Паркани и двете комуникационни кули в гр. Маяк, обл. Григориопол.
Предстои подписването на указ със засилени мерки за сигурност, включително контролно-пропускателни пунктове на входа на градовете в Приднестровския регион.
Парадът за 9 май беше отменен. От Кремъл, Песков, обяви, че следят внимателно обстановката, "която буди безпокойство".
В социалните медии се съобщава за засилен трафик от Приднестровието към вътрешността на Молдова.

Ескалиране на напрежението в Молдова точно сега е свързано и с проблемите, които РФ среща при мобилизацията на територията на сепаратиските субекти и в Украйна и в Молдова.
Успоредно с това се търси начин за постигане на напредък във втората фаза на действията в Източна Украйна.
Факт е, че руските сили не успяват да напреднат нито по напревлението Изюм-Славянск-Краматорск, нито на юг, където понасят съществени загуби. В Мариупол съпротивата остава, а международният натиск за хуманитарна евакуация расте.
Днес в Москва е генералният секретар на ООН Гутериш, за да настоява за гарантиране на хуманитарни коридори към Украйна за цивилните и военните от Азовстаил. Преди това той съгласува действията в Анкара с президента Ердоган, който е ангажиран лично с евакуацията от Мариупол, включително на турски граждани.
На този фон в базата в Рамщайн (Германия) секретарят по отбраната на САЩ Остин е домакин на координираща среща на министрите на отбраната от 40 страни относно военната помощ за Украйна. След знаковото посещение на държавния секретар Блинкен и на Остин в Киев на 24.04 усилията са насочени към въоръжаване на Украйна с цел победа.
Очевидно е, че развитието на военните действия и в Източна Украйна показва невъзможността на РФ да организира и проведе настъпление. Експертните оценки открояват слабости на стратегическо политическо и на военно-тактическо ниво, които са силен аргумент за подкрепа на Киев до постигане на победа над агресора.
В този аспект опитите за дестабилизация на Р Молдова на този етап имат предимно пропаганден характер и целят да демонстрират заплаха. Тя обаче все по-убедително се възприема като нереалистична. В тази връзка ядреният шантаж остава като единствена опция за постигане на каквато и да било руска победа за вътрешна консумация.