Преди преговорите с Германия Кремъл предприема деескалиращи стъпки
- Теменуга Хасекиева
- 15.02.2022 г.
- време за четене: 2 мин.

Германският канцлер Олаф Шолц Снимка: Annegret Hilse / Reuters
Потвърждават се оценките за готовност за деескалация преди срещата днес в Москва между президента Путин и канцлера Шолц.
Многовекторните дипломатически усилия очертаха предпоставки за фокусиране на процеса по деескалация върху бъдещото развитие на германско-руското сътрудничество в новите глобални икономически реалности.
Това е първата среща между Путин и Шолц след оттеглянето на Меркел и встъпването в длъжност на новия канцлер. Ескалирането на украинската криза постави новото германско правителство пред първото външнополитическо предизвикателство за единството на коалицията между социалдемократи, зелени и либерали. Очевидно пред риска от руска военна инвазия надделява прагматичният подход на сациалдемократите на канцлера Шолц, на който разчитат и в Москва.
През годините президентът Путин припознава Берлин като естествен посредник и гарант за интересите на Кремъл в Европа. Въпреки фундаменталните различия по отношение на свободата на словото и правата на човека застъпването на икономическите и енергийните цели на двете страни остават определящи за двустранния диалог.
В този контекст посещението на канцлера Шолц, което следва традиционната последователност на външнополитическата активност при встъпване на канцлер в длъжност, ще затвърди очакванията на Москва.
Това беше индикирано и в хода на извънредното посещение на канцлера Шолц в Киев на 14.02, след което президентът Зеленски обяви готовност за внасяне в Радата на законопроект за статута на Донбас.
Тази позиция, под германски натиск, контрастира с твърдите намерения на Киев от август 2020 г., когато в Радата беше внесен законопроектът за преходния период, който Москва определи "като оттегляне от Минските споразумения" и предприе действия за "гарантиране на сигурността си".
Очевидно президентът Зеленски, за да минимизира икономическите и финансовите рискове от продължаващото ескалиране на военната опасност, преекспонирана след провала на срещата в Берлин в нормандски формат на 10.02 и отказа на Киев да води преговари с т.нар. ЛДНР, демонстрира готовност за отстъпки в Нормандски формат.
Това от своя страна осигурява на канцлера Шолц преди срещата с президента Путин по-широк диапазон от инструменти за натиск и върху руската страна.
Вероятната цел на Берлин, съгласувана с Вашингтон и на съюзно ниво в НАТО и ЕС, е да осигури на президента Путин усещането за значимост и равнопоставеност в процесите на конструиране на новите икономически реалности в Европа, включително инициативност по отношение и на ново предоговаряне на архитектурата за сигурност.