Оценка на общия замисъл на Курската операция
- Иво Хасекиев
- 15.08.2024 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 16.08.2024 г.
Този кратък коментар трябва да опровергае скептичните нагласи към операцията на ВСУ в Курска област на фона на овладяването от руснаците на нови населени места на изток и югоизток.
Защо тези критики нямат основания?
Важно е да се отбележи, че концепцията на украинското командване на изток и югоизток е изградена върху нанасяне на максимални поражения на противника едновременно с недопускане на големи загуби на собствените сили, като целенасочено не се водят боеве за удържане на неизгодни рубежи на всяка цена.
Тази оценка се потвърждава и от достъпната информация, според която само през юни руската групировка е загубила повече от 35 000 убити и ранени и въпреки това до момента не успява да развие настъплението на повече от 3 км седмично, с изключение на Покровското, Торецкото и Краматорското направления.
От друга страна, отбранителните боеве от украинска страна се водят без въвеждане на неопитни резерви, главно поради разбирането, че по-опитните бригади с умело използване на местността и ротиране на подразделенията от техния състав са в състояние да постигнат целите на отбраната при запазване на изгодно съотношение на загубите спрямо руските. Обратният пример са провалите в украинската отбрана при Очеретино и Торецк, където бяха въведени бригади от оперативния резерв. Схващането е, че насищане на предната линия с личен състав и техника при численото превъзходство на руснаците не може да осигури преимущество (за това свидетелства и негативният опит от украинското контранастъпление през 2023 г., когато украинците не само не успяха да изпълнят планираните задачи, но и понесоха тежки загуби). Напротив, срещу слабата руска отбрана в Курска област успоредно с опитните бригади бяха развърнати и подразделения преминали четири- и шестмесечно обучение, въз основа на допускането (до сега оправдано), че липсата на боен опит може да се компенсира с ефективно командване.
Защо избраната стратегия е печеливша и какво отражение има Курската операция върху по-нататъшния ход на бойните действия?
Недостигът на личен състав и техника на новия участък в Курска област принуждава руското командване да изнася части от изток, югоизток и юг, като засега не се установяват прехвърляния само от Покровското, Торецкото и Краматорското направления. Допълнително се пренасочват слабо подготвени и без боен опит усиления от контрактници, мобилизирани и дори наборници (отчитайки желателното превъзходство срещу 6-те украински бригади с численост около 11 000 души, необходимата групировка е от около 65 000 души). В същото време е неотложен императивът да се осигури прикритие на цялата граница с войски, артилерия, авиация и бронетанкова техника. Дължината й от Брянска до Белгородска област в района на Волчанск (без 47-километровия участък под контрола на ВСУ в Курска област) е почти 500 км, което при плътност от около 20 000 души с 5-7 000 резерв на 100 км означава допълнителни 120-140 000 души, с които руснаците не разполагат. Това означава само едно – или провеждане на бърза мобилизация (към момента няма индикатори), или оголване на считаните за по-незастрашени участъци с всички произтичащи от това възможности за украинците.

Изображение: https://t.me/osirskiy