top of page

Донбас: Хуманитарна ескалация за деескалация. Предпоставки за договаряне на прекратяване на огъня

Актуализирано: 21.02.2022 г.

19-20.02.2022 г.
УКРАЙНА
Ескалирането на напрежението в Донбас цели да принуди Киев да започне преговори със сепаратистките ЛДНР. След посредническите усилия на президента Макрон се очертават предпоставки за прекратяване на огъня.
Преди срещата Блинкен-Лавров на 24.02 в Женева руският фокус е върху хуманитарната ситуация в Донбас. Кремъл цели да създаде предпоставки за натиск върху Киев за прилагане на руския прочит на Минските споразумения.
Организираната евакуация, включително с предварително подготвена видео агитация, и депортирането на жени и деца на руска територия, засилването на обстрела по цялата линия на съприкосновение и призивът за мобилизация са инструментите за натиск върху Киев да започне директни преговори със сепаратистките републики, изключвайки Русия като страна в конфликта.
С ескалирането на хуманитарната ситуация в Донбас президентът Путин фокусира дипломатическата активност върху необходимостта от изработване на нова архитектура на сигурност в Европа с писмени дългосрочни гаранции, отчитащи интересите на Русия.
В този контекст е информацията и след телефонния разговор на 20.02 с президента Макрон. Елисейският дворец обяви като договорени предстоящо заседание на Тристранната контактна група през следващите часове (Украйна настоява от 17.02 за среща, но т.нар. ЛДНР отказваха) за незабавно прекратяване на огъня и координираща дипломация през следващите дни за нова среща в Нормандски формат, която да очертае пробив за лидерска среща "за нов ред и сигурност в Европа".
Кремъл обаче не потвърди детайлите от френския прочит на договореностите между президентите.
Непосредствено след разговора с Путин Макрон е провел видеосреща и със Зеленски, втора за последните 24 часа. Той отново е потвърдил "решимостта си да не реагира на провокации и да спазва прекратяването на огъня".
След опита за договаряне с Путин през следващите часове предстоят координиращи разговори на Макрон с канцлера Шолц и президента Байдън. Планират се видеосрещи и "с италианския премиер Марио Драги и други партньори".
Белият дом потвърди отново принципна готовност за среща Блинкен-Лавров и Байдън-Путин в случай, че няма руска инвазия.
На фона на демонстрираното на Мюнхенската конференция за сигурност съюзно единство едновремено в подкрепа на Украйна и на мира в Европа Беларус обяви, че "Съюзна решимост 2022" се удължава, а Украйна - инициира консултации по Будапещенския меморандум, който от 1994 г. гарантира сигурността на Украйна в замяна на отказ от ядрения й потенциал.
На форума за сигурност външният министър на Китай Уан И потвърди демонстрираната от председателя Си сдържаност при участието на президента Путин в церемонията по откриването на олимпийските игри на 04.02. за политиката спрямо Киев, изразявайки подкрепа за териториалната цялост на Украйна.

Успоредно с това Киев благодари на 8-те страни-членки на ЕС, сред които Полша, Словения, Хърватия, Словакия и България за подкрепата за европейската й интеграция изразена в подписването на двустранни декларации.


Следващите дни очевидно ще концентрират интензивните дипломатически усилия около прекратяването на огъня и предприемането на отстъпки и от двете страни. Предвид целите на РФ за глобална роля в определянето на международните отношения все по-вероятно е натискът върху Киев за пряк диалог със сепаратистите да се увеличава. Финансовите и икономическите механизми ще имат компенсиращ ефект. 




Последни публикации

Виж всички
На фокус - Сирия

От профила на Analyticath в соц. платформи⤵️ Към 8 ч. #Сирия - от #Дамаск бунтовниците обявиха край на управлението на Асад.⤵️ По...

 
 
 
bottom of page