top of page

Акцентите: доминират усилията за ускоряване на оръжейните доставки за Украйна

След посещението в Киев на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност

Жозеп Борел днес в Брюксел Военният комитет и Комитетът по политика и сигурност на ЕС обсъждат списъка с необходимо въоръжение за украинската страна.

Борел: "...правим всичко възможно, за да спрем кръвопролитието, което Русия причинява в Украйна: чрез дипломация, санкции, икономическа подкрепа и оръжие за Украйна. На Съвета по външни работи утре ще обсъдим с министрите по-нататъшни стъпки."

В този контекст, след като предостави C-300, Словакия обяви, че може да осигури на Украйна 11-те изтребители МиГ-29, а въздушното й пространство да бъде защитено от американски F-16, разположени в Полша.

Великобритания продължава да има ключова роля в подкрепата за Украйна. След като обяви на 8.04 нов пакет от военна помощ на стойност 100 млн. паунда, на 9.04 премиерът Джонсън също посети Киев. Действията на Лондон се координират с Берлин.

Основният акцент обаче остава върху решението на Сената на САЩ от 7.04 да одобри единодушно „Закона за заем-наем за отбрана на демокрацията на Украйна от 2022 г.“ (“Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022,”), който се подновява за пръв път след Втората световна война. Приложен е през март 1941 г., за да осигури безвъзмездна помощ на съюзниците, която се оказва решаваща за спечелването на войната.

Възраждането на закона заем-наем има огромен исторически резонанс, тъй като инициативата от 1941 г. е решаващ фактор, позволяващ победата на съюзниците във Втората световна война. Според Никита Хрушчов: „Сталин повтори няколко пъти, когато обсъждахме свободно помежду си, че ако САЩ не ни бяха помогнали, нямаше да спечелим войната".
Lend-Lease не е използван в Корейската война, нито в Афганистан през 80-те години на миналия век.
След пауза от повече от 75 години, Lend-Lease сега ще бъде възобновен, за да гарантира, че Украйна ще отблъсне най-голямата атака срещу европейска държава от 1945 г. насам. Това "съживяване" има за цел да осуети намеренията на един диктатор, чиято амбиция да унищожи Украйна като държава и нация отразява престъпните цели на Хитлер и Сталин.

Новият законопроект допълва, разширява и облекчава съществуващите правомощия на президента Байдън съгласно Закона за контрол на износа на оръжие. Главната цел е да се гарантира своевремената доставка на необходимите оръжейни системи, боеприпаси и военна помощ. Законопроектът беше иницииран още преди избухването на военните действия като мярка за възпиране на руската атака. След 24.02 законодателната инициатива се концентрира върху укрепването на военните способности на Украйна, като същевременно се гарантира, че съюзниците от НАТО също получават необходимата подкрепа в новия контекст.

Според експертни оценки в следващите дни Русия ще продължи да предислоцира изтеглените от Северна Украйна сили в източните и южните райони под руски контрол. Целта е да изтласка украинските сили от Донбас и да окупира ключовите Харков и Запорожие. Най-вероятно РФ ще се опита да усили групировката около Херсон и ще продължи да нанася ракетни удари по ключова украинска инфраструктура.



Последни публикации

Виж всички
На фокус - Сирия

От профила на Analyticath в соц. платформи⤵️ Към 8 ч. #Сирия - от #Дамаск бунтовниците обявиха край на управлението на Асад.⤵️ По...

 
 
 
bottom of page